Fotó kredit: Mészáros Csaba, Vérvörös, törtfehér, méregzöld
Pintér Béla színész, rendező-dráma íróval, A Pintér Béla és Társulata alapítójával, vezetőjével beszélgetünk!
Aki járt már Pintér Béla előadásain bizonyára nem lepődik meg ha azt mondom, hogy a fantasztikumra, a groteszk és abszurd ábrázolásra is építő színháza fajsúlyos témákat állít színpadra.
Mindezt úgy, hogy sokféle, különböző nézői elvárásoknak képes megfelelni, hiszen a gazdag kínálatból az is elégedett lehet, akinek a mai szűkre szabott politikai életben felér egy demonstrációval vagy a hatalommal való packázással Pintér darabot nézni, és az is örülhet, aki szeret elmélkedni a politikai aktualitások színpadi ábrázolásáról, a társadalmi-történelmi kontextusról, kisemberek nagy drámáiról és a nagypolitika kisszerűségéről. Pintér szereti és érti is a népi és az urbánus magyarokat is, még ha szatíra is amit róluk megír!
Úgy véljük azt is tudja, hogy szexuális vagy más kisebbségeket, pl. a transzokat, melegeket, de a cigányt, romát, zsidót színházi attribútumként használni sztereotíp módon is hálásabb, mint róluk alkotni egy újabb kulturális és történelmi vonatkozásokban is hiteltelen, zavaros, sőt ártó színdarabot.
A Szutyok, az Árvacsillag, és A Vérvörös, törtfehér, méregzöld színdarabokban van dolgunk cigányokkal. Nem mondhatjuk, hogy ártalmatlan sztereotípiák jelennek meg, mégis nevetésre van késztetésünk, de így már minek megsértődni?
Főleg mert pl. A Vérvörös, törtfehér, méregzöld alaphelyzetéért, bármennyire is aktuális az ókori Szophoklész műhöz, az Oidipusz királyhoz nyúlt vissza a szerző.
Sőt, a színen elhangzanak olyan mondatok is, amit a romáknak már rég az égre kellett volna felfesteniük! Persze, a valóságra kísértetiesen hasonlító fikcióban is 2200-ig kell várni ezekre. Mindenestre, a mai közállapotok miatt azt a dramatizált helyzetet is el tudjuk képzelni, hogy némely honfitársaink simán felgyújtanák az országházat is ha a romák kerülnének parlamenti többségbe, sőt kormányra!
Ezúttal biztosra vehetjük, hogy a rendező nem érthette félre a dráma szövegét, a szerző szándékát, hiszen Pintér a saját írásait viszi színre.
Hallgassátok meg a Céklában az író-rendezőt! Talán ez az első alkalom, hogy roma tematikus műsorban beszélget a cigányokhoz köthető alkotói és személyes viszonyáról.
Tracklista:
01. Various Artists - Balada Conducatorolui (kezdődött: 00:00:17)
02. Parlantes - Balada de los Ahorcados: Judas (kezdődött: 00:01:17)
03. Armando Flores - Somos los Ángeles II (kezdődött: 00:01:37)
04. Various Artists - Balada Conducatorolui (kezdődött: 00:02:17)